Něco málo z historie kapely...


NAVIGACE:

Kapela ZAVĚTREM nemá za sebou dlouhou historii. Vše začalo tím, že se Jirka Němeček po rozpadu kapel ve kterých dříve působil nevzdal šesti strun a začal vystupovat jako písničkář z Hořan u Kutné Hory.

Tohoto postu se však brzy zbavil, protože mu další hudební nástroje a týmová práce začaly scházet. Oslovil proto houslistu Ivana Mezlíka, se kterým si padli hudebně do uší při pokusu navázat na tradici tehdy již rozpadlé čáslavské kapely Jitrocel. Spolu začali tvořit jakési duo, které se navzájem doplňovalo. Vznikaly nové již společné písně, které se vyznačovaly hravými texty s lidským pohledem na svět a poeticky laděnými melodiemi.

V roce 2005, kdy se uskutečnilo několik vystoupení, si Jirka s Ivanem pozvali k sobě na pódium několik hostů, mezi než patřil basista a dlouholetý Jirkův kamarád Luboš Miřatský, hobojistka s vytříbeným sluchem Alena Skálová a bubeník s rytmem v těle Michal Mach. Byl natočen první němý klip k písni Zubní kartáček, který byl promítán při vystoupení k živě hrané hudbě.

Začátkem roku 2006 vznikla potřeba vymanit se z omezujícího vystupování pod označením Jirka Němeček, Ivan Mezlík a hosté a bylo rozhodnuto, že vznikne společná kapela, sdružení lidí, kteří budou vystupovat pod společným názvem Za Větrem.

Později jsme vyměnili folkově znějící název Za Větrem za ZAVĚTREM a náš styl od původního folkrocku místy trochu přitvrdil. Styl dnes nemáme přesně vyhraněný, hrajeme prostě to, co nás baví. Pokud ovšem budete poslouchat pozorně všechny naše písničky, zjistíte, že mají něco společného, že jsou prostě naše.